Narodziny gwiazdy z uroczym domem w tle

  • 03.10.19
Narodziny gwiazdy

Czy oglądając film „Narodziny gwiazdy”  z udziałem Bradleya Coopera i Lady Gagi, zwróciliście uwagę na uroczy dom, w którym rozgrywała się akcja? Nie byłabym sobą, gdybym nie zgłębiła tego tematu…  Otóż dom nie jest zbudowaną na potrzeby produkcji scenografią, istnieje naprawdę. Ukryty w dębowym lesie w Kaliforni,  parterowy  budynek o lekkiej konstrukcji został zaprojektowany przez architekta Douga Rucke’a.  Niemal 40 lat czekał na swoją sławę – właściwie  z dnia na dzień jeszcze przed  premierą stał się „tym słynnym domem Jacksona Manine’a ”, w którym rozgrywa się znaczna część fabuły…

Ekipa produkcyjna spędziła tu  15 dni zdjęciowych pod wodzą reżysera i odtwórcy głównej roli Bradleya Coopera.

Muubi_Douglas Rucker

Nic dziwnego, że wybrano właśnie ten sielankowy dom na tło rozgrywającej się akcji.

Na każdym kursie scenariopisarstwa uczą nas o tym, że widzowie często więcej dowiadują się o bohaterze, gdy widzą go w naturalnym środowisku.

Tak jest i tutaj.  Już samo usytuowanie domu mówi więcej niż tysiąc słów.

Nasz bohater – piosenkarz, muzyk, po prostu gwiazdor,  na co dzień koncertuje, podziwiają go tłumy fanów. On sam czuje wyraźny dyskomfort związany ze sławą, z własną osobowością, z nierozwiązanymi sprawami przeszłości. Jest zagubiony, samotny, swe smutki topi w alkoholu. Potrzebuje swojego azylu, miejsca, pozbawionego sztucznego blichtru. Takie jest otoczenie, w którym żyje. Dom usytuowany jest na obrzeżach dużego miasta, w zaciszu starego lasu.

Wnętrza domu  z kominkami,  wykończone w drewnie,  bez zbędnego przepychu, tworzą  atmosferę  leśnej oazy. Tu nasz bohater czuje się naprawdę sobą. Jak przystało na artystę muzyka, Jackson ma do dyspozycji przestronne pomieszczenie pełniące funkcję studia  muzycznego z pianinem w roli głównej.  W zaciszu tego domu powstają jego nowe utwory.

Niezwykłą zaletą domu są duże przeszklenia, które wpuszczają naturalne światło. Czasami mamy wrażenie, że dęby rosnące na zewnątrz  są nieodzowną częścią tego wnętrza. Z resztą drewno w tym domu pełni główną rolę. Zarówno podłogi jak i regały, czy nawet szafki w kuchni są wykonane z naturalnego drewna. Okna przysłonięte białymi naturalnymi zasłonami wprowadzają ciepło i harmonię.

To także dużo mówi o dążeniach naszego bohatera, on chce  prawdziwego życia, bo przecież wszystko, co dzieje się przy okazji sławy, koncertów, to sztuczna otoczka. Jego dom jest prawdziwy.

Narodziny gwiazdy_wnętrze filmowe

Właśnie ten dom jest niemym świadkiem dramatycznych wydarzeń i perypetii głównych bohaterów. Jackson Maine gwiazdor muzyki country czuje, że jego kariera chyli się ku upadkowi, gdy pewnego dnia poznaje nikomu nie znaną piosenkarkę Ally, wszystko wydaje się, że idzie w dobrym kierunku…ale jak to w filmie bywa….     Więcej nie powiem, po prostu obejrzyjcie ten film…

star is born_wnętrze filmowe

Mimo, a może właśnie dlatego, że film Bradleya Coopera spotkał się z falą krytyki, pójdźcie do kin, moim zdaniem warto go obejrzeć, może nie jest to dzieło o najwyższym oskarowym poziomie, ale dramaturgia jest poprowadzona bardzo dobrze, a  główni bohaterowie są wiarygodni. Lady Gaga odkrywa przed nami talent aktorski, a Bradley Cooper daje nam popis muzycznego talentu.

Oczywiście wiadomo – a twórcy tego nie ukrywają – że scenariusz był adaptowany, a wielbiciele kina mogą znać fabułę „Narodzin gwiazdy” na pamięć, jest to już bowiem trzecia wersja filmu. Warto wspomnieć, że ta najbardziej znana poprzednia wersja z udziałem Barbary Streisend i  Krisa Kristoffersona z 1976 roku ma pewne powiązania z obecną wersją, prócz fabuły. Niezwykłym zbiegiem okoliczności właśnie Doug Ruck amerykański architekt, który projektował dom filmowego Jacksona Maine’a jest także twórcą projektu prawdziwego domu Krisa Kristoffersona. Brzmi niemal nieprawdopodobnie, a jednak. 

Okazuje się, że nie tylko w filmie wszystko jest możliwe. Życie pisze równie zaskakujące scenariusze.

                                                                                                                                                                                                                          Tekst: Ania Zeman

                                                                                                                                                                                                                          Zdjęcia: mat prasowe

Wnętrze filmu Narodziny gwiazdy
Narodziny gwiazdy wnętrza
Star is born -interior

    Zostaw komentarz: