Dom, czas, iluzja

  • 05.28.19
dom przez internet

Niby potrafimy go zmierzyć i to precyzyjnie, ale nie umiemy powiedzieć czym jest. Wiemy, że jest dla nas cenny, możemy go poświęcić, albo stracić, czujemy jego upływ i chcemy go zatrzymać. CZAS?  Właściwie to pewna iluzja, która pomaga lub przeszkadza w układaniu rzeczywistości. Od wieków toczą się spory na jego temat,  a my dajemy się wpędzić w pogoń… za czasem.

.

Dom mobilny

Jak zaoszczędzić czas? Nad tym myślą nie tylko filozofowie, ale jeszcze  intensywniej architekci przy projektach domów.

Dom przyszłości musi być przede wszystkim szybko dostępny.

Dom mobilny Felipe Assadi

Spróbujmy sobie wyobrazić sytuację, że zamawiamy dom przez internet. Pobieramy specjalną aplikację, wybieramy opcje: ile ma mieć pomieszczeń, jaki rodzaj wykończenia, w koszyku online  dokładamy transport – a za 45 dni przyjeżdża ekipa i na wskazanej działce stawia wymarzony dom. Inwestor może przewidzieć koszty, nie zaskakują go sprawy budżetowe podczas budowy. I to nie jest wbrew pozorom pieśń przyszłości!

Autorem prototypu takiego budynku jest Felipe Assadi chilijski architekt, który projektuje „zdalne domy” uznając, że jest to właściwa odpowiedź na potrzeby naszych czasów. Ten 80 metrowy budynek, jest idealny dla rodziny z dwójką dzieci. Ma 3 sypialnie, salon, 2 łazienki,  jadalnię i kuchnię.

Felipe Assadi

Trudno sobie wyobrazić, że ta bryła pięknie komponująca się w  przestrzeni, jest tak naprawdę domem mobilnym, przywiezionym tu w trzech modułach  w ciągu czterech godzin, a  złożono w ciągu jednego dnia. Oczywiście wcześniej  wykonanie całej konstrukcji i wnętrza  trwało dłużej, bo 7 tygodni, ale to i tak nic w porównaniu do budowania domu w tradycyjny sposób.  Fundamentem domu są żelazne filary obudowane drewnem od wewnątrz i z zewnątrz. Są przystosowane do szybkiego montażu.

 Przestronne pomieszczenia, wielkie okna frontowe  i taras przybliżają mieszkańców do natury. Właściciele czują oddech oceanu i bryzy na własnej skórze. 

Dom mobilny

A nawet jeśli ten spektakularny widok kiedyś się znudzi, Assadi ma dla nich rozwiązanie. Uważa on, że nie trzeba  przywiązywać się do miejsca, możemy zmieniać pracę, miejsca zamieszkania, a wraz z  nami w przeprowadzkę udaje się nasz dom.

Czy nie jest to idealny pomysł na oszczędność czasu….Nawet jeśli czas to tylko iluzja…

                                                                                                                                       Przygotowała:  Anna Zeman

                                                                                                                                       Projekt: Felipe Assadi

                                                                                                                                       Zdjęcia: Fernando Alda, www.fernandoalda.com 

 

Dom nad oceanem
Projekt domu mobilnego
Dom mobilny
Dom nad oceanem
Dom nad oceanem

    Zostaw komentarz: