Scenografia do filmu (Nie)znajomi

  • 12.05.19
Film (Nie)znajomi

Trudno zapomnieć o mieszkaniu Ewy i Tomka z filmu (Nie)Znajomi. Twórcą scenografii jest Jeremi Brodnicki – trochę serio, a trochę z przymrużeniem oka –  mówi, gdy pytam o główne założenie projektu. Przy okazji opowiada o ciekawej wymianie barterowej z Tomaszem Kotem…, o wezwaniu nietypowego pogotowia i nieplanowanym rozmnożeniu…na planie.

(NIE)ZNAJOMI

Widzowie nawet przez moment nie wątpią, że mieszkanie Ewy i Tomka istnieje naprawdę… nawet syn mojej przyjaciółki po wyjściu z Sali kinowej powiedział, że chce tam zamieszkać…

Bardzo to miłe, ale muszę go rozczarować, to była scenografia stworzona tylko na potrzeby tego filmu, w hali zdjęciowej. W przeciwieństwie do oryginalnego filmu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, który jak wiemy kręcony był w lokacji naturalnej, czyli mieszkaniu, które istnieje naprawdę.

Scenografia Nieznajomi

Zawsze się zastanawiam, czy dla scenografa jest to wyzwanie, gdy akcja niemal całego filmu dzieje się w jednym pomieszczeniu ?

Zwłaszcza, gdy budujemy rzeczywistość filmową w hali zdjęciowej, gdzie całe otoczenie jest wyabstrahowane od klimatu naszego filmu, ale wydaje mi się, że z większym wyzwaniem musi się zmierzyć reżyser, który musi w jednej lokacji poprowadzić akcję w sposób atrakcyjny…., ale w historii kina było wiele takich przykładów, choćby „Rzeź” Romana Polańskiego, czy „Dwunastu gniewnych ludzi” w reżyserii Sidneya Lumeta.

Produkcja filmu kojarzy mi się z dużym tempem prac i z wieloma ograniczeniami, a z kolei znając realia pracy architektów wnętrz zastanawiam się jak wygląda czasowo proces realizacji takiego projektu…

Tadeusz Śliwa zostawił mi całkowicie wolną rękę. Zaznaczył wraz z operatorem Michałem Dąbalem, które miejsca są ważne, a ja wysnułem wnioski przestrzenne jak to powinno wyglądać. I główne założenie – kręgosłup scenografii powstał w tydzień. W ramach tej hali zdjęciowej ustawiłem mieszkanie, a następnie we wnętrzu najważniejsze rekwizyty w relacji z innymi przedmiotami.

Nieznajomi filmowa scenografia

Pomysł pojawia się szybko, detale przychodzą później. Ogromną rolę spełnia dekoracja wnętrz, za którą odpowiadała Dagmara Pokromska – w tym filmie mój najbliższy współpracownik.

Stworzyliście spójną, bardzo wiarygodną przestrzeń, gdzie wydaje się, że naprawdę toczy się życie.

Ze scenariusza wynikało, że właścicielka mieszkania Ewa (Kasia Smutniak) pracuje we Włoszech i zarabia w euro, pada to wielokrotnie w filmie, a zatem mieszkanie musiało być – o stopień wyżej niż takie typowo żurnalowe polskie. Ważne było wyeksponowanie włoskiej prostoty i elegancji, a także dobrych, szlachetnych materiałów, które świadczą o jakości. Główna oś mieszkania prowadzi od kuchni przez jadalnię salon, aż do niszy Tomka  ( poznajemy to miejsce podczas oprowadzania gości przez gospodarzy), miało być w założeniu utrzymane w barwach nasyconych, acz nie intensywnych.

Nieznajomi filmowa scenografia

Ogólnie rzecz biorąc miało być ciemne, oszczędne i mam nadzieję wyrafinowane. Współczesne meble mieszamy z klasykami z lat 50, 60, 70 i 80 tych oraz z kilkoma akcentami z przełomu XIX i XX wieku. Kuchnia nieco jaśniejsza, z wyraźnie zaznaczonymi szarościami na ścianach i meblach, w towarzystwie jasnego, ciepłego drewna. Sypialnia natomiast w beżach i szarościach.

Jedynym odstępstwem od tej zasady jest chyba łazienka?

Tak, z natury niewielkie pomieszczenie konfrontujemy tu z ogromnym deseniem egzotycznej zieleni i kolorowych ptaków. Podobnie sprawa wygląda z niszą, czyli pomieszczeniem, w którym rządzi Tomek (Tomasz Kot). Jest tam mnóstwo detali i tekstur…

Łazienka scenografia

Właśnie ważnymi domownikami tego wnętrza są także rybki. Widok mieszkania poprzez świat podwodny dodał klimatu tajemniczości…

Z wizualnego punktu widzenia dobrze jest jak wzrok napotyka różne psychologiczne przeszkody. To istotny zabieg scenograficzny – gdy bohaterowie mogą wyglądać, meandrować i zaspokajać swoją ciekawość, jedno wnętrze przenika wyraźnie w drugie, Oczywiście jednocześnie jest inną, odrębną przestrzenią. Do tego służą tak zwane dystraktory, czyli właśnie akwarium, czy regał z książkami, pomiędzy kuchnią a jadalnią. Akwarium to kłopotliwy rekwizyt z punktu widzenia filmu fabularnego, przedsięwzięcia, które trwa wiele dni….

Scenografia Nieznajomi

Zastanawiam się jaki kłopot może sprawić akwarium…

Tak właśnie ten rekwizyt spowodował katastrofę na planie, woda zaczęła mętnieć, mieliśmy nawet problemy z kręceniem, musieliśmy wezwać pogotowie akwaryjne.

…pogotowie akwaryjne?

Tak, proszę sobie wyobrazić, że jest coś takiego jak pogotowie akwaryjne…Przyjechał człowiek z 200 litrami wody i w ciągu kilku godzin zrobił porządek. Okazało się, że te rybki są eteryczne, przejmują się wszystkim i takie gwałtowne sytuacje mogą skutkować nawet ich zgonem. Na szczęście udało się zażegnać trudności na czas, ale ta historia rozwinęła się nieoczekiwanie…Dodatkowo te ryby bez pozwolenia złożyły jaja, a tego w scenariuszu nie było. Była to wielka sensacja, cała ekipa się zbierała.

Nawet pojawiła się taka, nieplanowana scena w filmie… gdy Wojtek zwraca uwagę wszystkich na to, że złożyły jaja..

Tak tę scenę dobrze zapamiętałam, to ciekawe, że nie była ujęta w scenariuszu…a jak reagowali aktorzy na tę przestrzeń? Scenografia z punktu widzenia aktora jest przecież bardzo ważnym elementem filmu.

Otrzymałem kilka bardzo entuzjastycznych opinii, szczególnie od Mai Ostaszewskiej czy Tomka Kota, z którym z  resztą złapałem bliski kontakt. Spędziliśmy dużo czasu rozmawiając na temat książek, które na planie stanowiły jedną z dekoracji. Na regałach stały książki moje i Dagmary. Wiedziałem sporo na ich temat, byłem dobrze przygotowany na rozmaite pytania, które padały w przerwach między ujęciami. Tomek Kot buszował tam  strasznie po tych książkach…I wiąże się z tym ciekawa historia. Tomek na swoim egzemplarzu (Nie)znajomych strasznie bazgrał – najwyraźniej go to uspakajało, odpływał rysując…. Bardzo byłem ciekaw co tam powstaje i okazało się, że pojawiały się  tam niesamowite rzeczy. Tomek jest uzdolniony plastycznie. I te rysunki tak mi się spodobały, że zawarłem z nim układ – on mi da na koniec zdjęć swój scenariusz z dedykacją, a ja mu dam każdą książkę, którą wybierze i tak się stało – Tomek wybrał sobie jedną pozycję książkową, a ja jestem szczęśliwym właścicielem jedynego w swoim rodzaju egzemplarza scenariusza „(Nie) znajomych”.

 

To faktycznie fantastyczna pamiątka z planu, z pewnością obie książki z czasem nabiorą jeszcze większej wartości…Dziękuję za rozmowę.

                                                                                            Z Jeremim Brodnickim rozmawiała Anna Zeman

 

Niznajomi obsada

Fabuła „(Nie)znajomych” to remake włoskiego filmu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Polska wersja filmu przyciąga ogromną rzeszę widzów i zgarnia świetne recenzje. Historia dzieje się w jednym mieszkaniu, gdzie zaczyna się gra polegająca na ujawnianiu smsów i rozmów telefonicznych. Na jaw wychodzą skrywane tajemnice uczestników spotkania, co oczywiście powoduje nieoczekiwane zwroty akcji. Zwykłe przyjęcie staje się emocjonalnym rollercosterem…

 

 

Obsada: Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Aleksandra Domańska, Michał Żurawski, Katarzyna Smutniak, Tomasz Kot, Wojciech Żołądkowicz, Natalia Jędruś, Jadwiga Jankowska-Cieślak
Producenci: Katarzyna Sarnowska, Kuba Kosma
Koproducenci: Dawid Podsiadło, Kasia Smutniak, Borys Szyc oraz Piotr Walter, Marek Maślanka, Maciej Woć, Bogusław Kisielewski, Stanisław Janowski, Nina Terentiew, Maciej Stec, Mirosław Błaszczyk, Agnieszka Odorowicz, Monika Janas

Scenografia: Jeremi Brodnicki 

Dekoracja wnętrz: Dagmara Pokromska

    Zostaw komentarz: